TR

ISITMA SİSTEMLERİ

Anasayfa / Hizmetler / ISITMA SİSTEMLERİ

ISITMA SİSTEMLERİ

Soğuk iklim şartlarında açık yada kapalı ortamlarda ortamın sıcaklığını artırarak ideal oda sıcaklığını elde etmek ve daha yaşanabilir bir ortam sağlamak amaçlı kurulan sistemlerdir. Isıtma sistemlerinde katı, sıvı ve gaz yakıtlar kullanılabilmektedir. Merkezi veya bireysel olarak kullanım tipleri mevcuttur. Çeşitli uygulamaları vardır;

Panel Radyatör Sistemleri

Bir ısıtma grubu kurulup ısıtılan suyun panel radyatörlerin içerisinden geçirilip, ısınan radyatörün ortama sıcaklığı vererek çalışan sistemlerdir. Bu sistemler Merkezi veya bireysel olarak kurulabilmektedir.

Yerden ısıtma Sistemleri

Yerden ısıtmanın amacı Radyatör, fan coil ve klima gibi cihazların ısıtmada daha çok evin tavan bölgesini ısıtıp taban sıcaklığının 14-15 C gibi düşük sıcaklıkta kalmasına sebebiyet verdiğinden, evin öncelikli olarak taban sıcaklığını 26-28 C tutarak daha sonra ortamın genelini ısıtmaktır.  Sistem konut, isyeri, villa, spor salonu anaokulu, hastane, alisveris merkezleri, otel, hamamlarda konfor amaçli açik alanlarda ise buz önleme amaçli olarak kullanilmaktadir.

Radyant Isıtma Sistemleri

Enerjinin transferi, onu iletecek katı bir ortam olmamasına ve mesafe çok büyük olmasına rağmen, kaynağından örneğin güneşten bize ışıkla, fotonlar ile taşınabilmektedir. Bu fotonlar temas ettikleri yüzeyin moleküllerini titreştirir ve netice olarak da ısıtırlar. Radyant Isıtma sistelerininde çalışma prensibi bu şekildedir.Bu sistemin Uygulamalarında öne çıkan iki ana tipi; parlak ( seramik ) radyan ve borulu radyan ısıtıcılardır. Bu iki model, birbirine değişik yönlerden üstünlük sağlarlar ve endüstriyel uygulamaların nerede ise tamamına cevap verirler.

Radyan ısıtma, günümüzde, sadece endüstriyel binalarda değil, çarşı, market, spor salonu, cami, kafe, teras, açık alanlar gibi sosyal yaşamın olduğu mekanlar ile modern tavukçuluk işletmelerinde de sıkça kullanılmaktadır.

 

Fan-Coil Sistemleri

Fan coil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistemdir. Bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğutulmuş su, bina içine dağıtılmış fan coil cihazlarına dağıtılır. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soğuk su ise su soğutma grubunda (chiller) üretilir. Fancoil cihazları bir fan ve ısı geçiş yüzeyi olarak serpantin içeren elemanlardır. Fan yardımı ile odadan alınıp, serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya üflenir. Serpantin içinden soğuk su geçiyorsa soğutma, sıcak su geçiyorsa ısıtma yapılır. Dönüş borularıyla merkeze dönen su burada tekrar ısıtılıp/soğutularak sirküle ettirilir. Bu amaçla dolaşım pompaları kullanılır. Bilhassa çok odalı binalarda ve kanal geçirmek için yeterli hacmin bulunmadığı uygulamalarda tercih edilir. Özellikle otel, hastane, ofis ve yüksek katlı konutlarda kullanılmaktadır. Fancoil üniteleri cam önlerine, asma tavan içlerine yada tavan altına ve döşeme içlerine konabilir. Buna göre farklı fan coil tipleri geliştirilmiştir.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Teklif İsteyin! (0342) 231 48 33

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Top